понеділок, 14 березня 2016 р.

Виховна година.Здоров'я - найбільше багатство.

ТЕМА. ЗДОРОВЯ –НАЙБІЛЬШЕ  БАГАТСТВО

МЕТА. Розширити і узагальнити знання школярів про здоровя, як його берегти. Дати поняття про те, як доглядати за особистими речами, за своїм тілом. Виховувати санітарну культуру; викликати бажання бути завжди привабливими
та охайними.

ХІД  ВИХОВНОЇ  ГОДИНИ

Знавець.      Зрозуміло, всім відомо
                    Що приємно буть здоровим.
                     Тільки треба знати,
                    Як здоровим стати.
Вчитель. Щоб вирости здоровим і життєрадісним, працьовитим, здатним долати будь – які труднощі, вам необхідно знати правила гігієни і дотримуватись їх. Що ж таке гігієна?

Знавець. Гігієна – це наука про збереження і зміцнення організму людини завдяки профілактичним заходам .Один із профілактичних заходів є ранкова гімнастика.

Хлопчик (плаче)   Я до школи не ходив
                                  І зарядки не робив.
                                  Не приходив вранці – рано,
                                   Не робив зарядки справно.
                                   Ось і виріс дуже хворим,
                                   Не ходжу уже до школи.
                                   Все у мене так болить,
                                   Що не можу більше жить.
                                   Що робити , я не знаю,
                                   Підкажіть мені, благаю!

1 УЧЕНЬ. Кожен день по розпорядку
          Маємо робить зарядку,
            Для здоровя вона плюс,
    Намотай собі на вус.

2 УЧЕНЬ   Фізкультура, вправи, спорт –
           Всім недугам засторога.
             Глибше дихай! Рівно стій!
        Дай усім хворобам бій!

3 УЧЕНЬ Всім відомо – пречудово,
                     Коли кожен з нас здоровий!
    Тільки треба знати,
    Як здоровим стати!
   
4 УЧЕНЬ  Лиш один рецепт на світі
                    Геть усім підходить дітям:
             Коли спорт полюбиш –
                     Сильним, спритним будеш!

Знавець  Свій день слід розподіляти за режимом, який дисциплінує. Хто дотримується режиму дня, вміє цінувати час, той встигає у школі, і на заняттях спортом, має час на відпочинок, читання та інші справи.

Вчитель. Заняття спортом, режим дня, чистота – це гарантія профілактики різних захворювань. «Чистота – запорука здоровя», - говорить народна мудрість.

Знавець. Так, чистота – це неодмінне дотримання правил особистої гігієни в школі та вдома.

5 учень.  Якщо ти неохайний- з тобою неприємно спілкуватися, і діти з тобою не гратимуться.. Дуже важливо дбати про чистоту рук. Деякі хвороби так і називають -  «хвороби брудних рук». Це – дизентерія, жовтуха, глистові захворювання.

6 учень. Руки потрібно старанно мити з милом після будь – якого забруднення, а також перед вживанням їжі, після відвідування туалету. Бо чистота – запорука вашого здоровя.
7 учень. Щоб міцне здоровя мати,
                   Треба добре – добре знати
         Дітям правила прості,
       А за змістом – золоті.

8 учень. Щоб нічого не боліло,
                  Полюбити треба мило!
                   Часто й чисто руки мити
            Та охайними ходити.

9 учень. Щоб здоровим довго жити,
         Воду слід усім любити,
            Мило, пасту, гребінець –
                    Будеш справжній молодець!
Вчитель. Шкіра захищає тіло людини від шкідливого впливу зовнішнього середовища. Її призначення – не пропускати мікробів. Якщо людина не миється, то багато мікробів може оселитися на шкірі. Ось тому тіло необхідно тримати в чистоті: не рідше одного разу на тиждень митись під душем або у ванні теплою водою з милом. Доросла людина за одне купання змиває з тіла близько  120 мільйонів мікробів.

Знавець.  Народна приказка говорить: «Води не бійся – щоденно мийся».
Вчитель.  Дуже важливо берегти з дитинства зуби.

10 учень. Щоб здорові зуби мати,
                             Слід про них щоденно дбати:
                     Чистить, ротик полоскати
             І твердого не кусати.
Знавець.  Двічі на рік потрібно відвідувати зубного лікаря -  стоматолога. Якщо недостатньо доглядати за ротовою порожниною, то кількість мікробів на зубах може досягти 800 мільйонів. Зуби  чистіть двічі на день: щоранку і щовечора.

Вчитель.  Людина користується різноманітним одягом та взуттям. Адже одяг захищає від спеки та холоду; в одному зручно працювати, а в іншому – відпочивати; є одяг для заняття спортом. За одягом  і взуттям необхідно доглядати – прати, чистити, прасувати. Треба носити чистий одяг та взуття.

Баба Яга.  Хто це, хто це так отут шумить
                    І ногами тупотить?

Діти.   Це ми, діти!

Баба Яга.  Як здоровим бути,
                   Можете і від мене почути:
                    Не вмивайтеся ніколи
                    І не мийте навіть рук.
                    Непотрібне це заняття
                    Не вартує стільки мук.
                    Стригтися також не варто
                    Та й резону в тім нема
                    Бо ж однаково на старість –
                    Облисіє голова!
                    Знов замурзаються вуха,
                    Руки, шия, все у вас…
                    То навіщо сили тратить
                    І даремно гаять час?

Знавець.   Швидко ти зійди з дороги
                    Дітям ти не заважай.
                    А я дам скоріш підмогу
                  Все! Мерщій зникай!

Вчитель.  Тільки чемні люди бувають здоровими. Як приємно бачити усміхнене обличчя, почути ласкаві слова. І тоді твій настрій стає піднесений, веселий. Так само і людям приємно почути від тебе лагідні, добрі слова. Це можуть бути слова вітання, прощання, слова подяки.

11 Учень.  Усе в житті піде чудово,
                         Якщо будеш ти здоровим:
              І духовно, і фізично,
                              Будеш людям симпатичним.

12 Учень.     Тож розумного навчайся,
                  А шкідливого цурайся.
                         Будь веселим і кмітливим,
                            Будь здоровим і щасливим!

ПРИКАЗКИ.  Здоровя за гроші не купиш.
                        Хворому і мед гіркий.
                        У здоровому тілі – здоровий дух.
                        Здоровя маємо -  не дбаємо, а втративши – плачемо.
                        Бережи одяг доки новий, а здоровя – доки молодий.
                        Вартість здоровя знає той, хто його втратив.
                        Як немає сили, то й світ не милий.

ПІСНЯ  .Як здоровими нам буть
               І пройти щасливу путь -
               Вчать у школі – 3 рази.
               Не хворіти і рости
               І здоровя зберегти
               Вчать у школі – 3 раз.

              Як здоровя зберегти,
              По життю як пронести -
              Вчать у школі – 3 рази.
              Будьте щасливими завжди,
              І творити, і рости

              Вчать у школі – 3 рази.

родинне свято У колі рідної сім'ї

Тема. Родинне свято»У колі рідної сімї» з виставою «Небесні світлячки»
Мета. Розкрити значення сімї в житті дитини. Вчити творити добро та дарувати душевне тепло рідним, близьким. Виховувати шанобливе ставлення до своєї родини.

 Вчитель.  Сьогодні у нас в гостях найдорожчі для нас люди – наші рідні: матусі, татусі, бабусі та дідусі, братики та сестрички. Ми з вами всі– український народ, який складається з малих і великих, дружніх і працьовитих родин. Як могутня ріка бере свою силу з маленьких джерел, так і наша Україна збагачується маленькими родинами, сімями. І хочеться, щоб наша річка була повноводою, щоб велика родина була красивою, щасливою.
Сім’я, мов сонечко, зігріває людину від її народження і до кінця днів. Вона є осередком тепла і любові для дитини, дає їй перші уявлення про доброту, культуру поведінки, моральність. Тому так важливо, щоб у родині панувала злагода і повага до всіх її членів. А сьогоднішнє свято – це освідчення в любові до своєї сімї, бажання зробити для неї щось приємне.

Добрий день вам,люди добрі!
Щиро просим до господи.
Раді вас у нас вітати,
Щастя і добра бажати.

На щиру розмову зібрались ми з вами.
Розмову сьогодні присвятимо мамам,
А ще татусям, дідусям і бабусям,
Братам і сестричкам.

В сімї розпочинається життя дитини
Тому від мами й тата в неї все!
Тож всі повадки й правила з родини
Дитя в життя з собою понесе.

Тому народ не раз попереджає
Гни деревце, ще поки молоде.
вчи діток, як малі, це кожен добре знає,
Від цього правила не дінешся ніде.

Виходять хлопчики й дівчатка. Ведуть розмову.

-         А скажіть мені, хто знає, що таке сімя?
-         Ти що? Не знаєш? Сім’я-це «сім  я». це означає, що в повній сім’ї повинні бути мама, тато,і п'ятеро дітей. Ясно?
-         Тепер ясно, зрозуміло. То що, у мене сімя неповна? У нас тільки двоє дітей…
-         Отож-неповна. А треба, щоб було так, як у народній приказці: « У нашого Омелька невеличка сімейка: тільки він та вона, ще старий та стара, тільки Сидір та Нестірко, та ще діток шестірко, та батько й мати, та їхні три брати!».
-         Ого! Оце так сімейка! Там, певно забувають, як кого звати… бо ж їх так багато!
-         Не забувають, не бійся!. Зате там діє правило: у кого діток сім, там є щастя всім!
-         У великій сімї діти виростають дружними, роботящими, щедрими, вміють допомагати один одному, тому вони і щасливі! А як росте одне дитя, воно частіше буває егоїстом, бо звикло, що все – для нього одного…
-         Цінуймо свою сім]ю, свою родину, щоб не бути у цьому світі одинокими. А про батьків недаремно говорять, що від малих дітей голова болить, а від великих-серце.
-         Батьки наші піклуються про нас, оберігають від біди, годують, вчать, виховують, а найголовніше-дуже нас люблять, понад усе на світі. А тому за науку цілуй батька й неньку в руку.

В дитини від родини чуйність, ласка
І від родини в неї доброта.
В сімї для неї оживає казка
І кожна стежечка - проста.

Бо є підтримка тут і є порада,
Турбота є, любов, а ще – тепло.
І задоволена дитина, дуже рада.
Тож хочеться, щоб завжди так було!

Бо ж діти, як пташата у гніздечку,
До маминого туляться плеча
І до татусевого сердечка,
Тож треба, щоб любов в сімї жила.

Любов в сімї – для всіх – усіх важливо,
Бо зігріває нас вона.
Любов земна – це справді дивне диво,
І нам потрібна лиш вона одна.
Це ж від любові квітка зацвітає
І пташки спів у лісі навесні.
І від любові серденько співає,
А дні стають чарівні і ясні.
Усе найкраще в світі від любові!
Це найсвітліше в світі почуття.
І ми тоді на подвиги готові,
Коли любов приходить у життя.

Учні читають твори про свою родину.

        Материнство. Святе і прекрасне, оспіване поетами, увічнене художниками всіх народів і у всі віки. Жінка – мати була добрим ангелом домашнього вогнища. Її мудрість поважали у сімї, в її розрадах знаходило спокій зранене і зболене синівське серце. Мати з дитиною – символ буття на землі. Мати благословляє перший подих дитини і першу думку, першу радість і перший сум.

Матусю рідна, я тебе кохаю.
Бо ти найкраща, матінко моя.
Ти все для мене робиш, я це знаю,
Тож бути доброю у тебе вчуся я.
І бути мудрою,й таке ж терпіння м’яти,
Й красивою я хочу бути, як і ти.
З шляху правдивого ніколи не звертати,
А прямувати чітко до мети.

Вірш « Молитва за маму» ( Р. Завадович)
(дівчинка у білому зі свічкою на колінах перед іконою)

Є у мене найкраща у світі матуся,
За неї до тебе, Пречиста, молюся.
Молюся устами, молюся серденьком,
До тебе, небесна Ісусова ненько.
Благаю у тебе дрібними словами
Опіки та ласки для любої мами.
Пошли їй не скарби, а щастя і долю,
Щоб дні їй минали без смутку, без болю.
Рятуй від недуги матусеньку милу,
Даруй їй здоровя, рукам подай силу
Щоб вивела діток у світ той, у люди,
Щоб ними раділа – пишалась усюди.

За це я складаю в молитві долоні
До тебе, царице, на сонячнім троні.

Інсценізація вірша І. Вієру « Мамо, чому?»

Син.    Чому у тебе у косі ясна забриніла раптом сивина?

Мати.  Од любові, од…надій: ти ж один у мене, сину мій.

Син.     А у бабусі голова біліш – тож мене бабуся любить більш?

Мати.  В неї діти – доньки і сини – додають сердешній сивини.

Син.    Чом же тьотя біла, як зима – в неї ж діток не було й нема?

Мати. Так, синочку,біла геть вона, бо нудьгує цілий вік одна.

           Тато! Споконвіку в сімї батько вважався господарем. На нього покладалися обовязки піклуватися про родину, годувати її та захищати. Батьків приклад, батькове слово, батьківський наказ були законом для дітей. Тому батька завжди поважали у сім’ї. його слово завжди сприймалося всерйоз і змушувало глибоко задумуватися над життям, виховувало такі риси, як доброта, чесність, відповідальність.

У мене таточко серйозний і правдивий.
І я таким же бути в нього вчусь.
Ми завжди разом, тому я щасливий.
І труднощів я також не боюсь.
 А все робити вчуся так, як тато,
І вже навчивсь ремесел багатьох.
І хоч роботи завжди в нас багато,
Та все здолати можемо ми вдвох.

          Сімя займає особливе місце в житті людини. Тато й мама дають дитині життя, виховують, навчають, привчають до праці. Вони хвилюються за невдачі і радіють успіхам. Сім’я складається з батьків і дітей, які люблять один одного, піклуються і допомагають один одному. Діти схожі на батьків як ззовні, так і характером. Звідси і зявились в народі прислівя:
Які мама й татко – таке дитятко.
Який дуб, такий тин, який батько – такий син.

Я про бабусю хочу розказати,
Вона у нас – це справжня доброта.
Вона все вміє: шити, готувати,
Хоч доля у бабусі непроста.
Які пісні вона для нас співає!
Які казки приходять з нею в сни!
Вона історії, легенди різні знає,
А в погляді її – тепло весни.

Інсценізація. Розмова бабусі та онука.
Онук.  Ой, бабусю, у ваших косах вже чотири сивих волосинки, а вчора було три. Чому посивіла ще одна волосинка? 

Бабуся.  Від болю, добрий онучку. Коли болить серце, тоді і сивіє волосинка.

Онук.   А від чого ж у вас боліло серце?

Бабуся.  Памятаєш, як ти поліз на високе-високе дерево? Я глянула у вікно, побачила тебе на тоненькій гілочці. Серце заболіло, а волосинка посивіла.

Онук. Бабусенько люба, а як я вилізу на високе дерево і сяду на товсту гілку, волосинка не посивіє?

Я розкажу вам про свого дідуся,
Бо він у мене справжній трудівник.
І я у нього працювати вчуся
Й тримати слово, як дідусь, вже звик.
Тож з дідусем завжди ми разом всюди,
І нам удвох і горе – не біда!
Про нас тепер уже всі кажуть люди:
« старий з малим – це не розлийвода!»

З сестричкою ми наче риба з водою.
Одні в нас і думи, і мрії.
Немає секретів з моєю сестрою,
А спільні в нас ігри й надії.
Ми в дружбі і радості з нею живемо,
Вчимося, співаєм, читаєм.
Ми шиємо з нею, малюєм, плетемо
І завжди усе ми встигаєм!

А як ми із братом в родині живемо,
Ви хочете знати про те?
В басейні ми поруч щоденно пливемо
І ходимо на карате.
Вчимося ми добре, і кожен це знає,
Без знань не підете в життя.
Мене доброті брат мій рідний навчає
І мудро веде в майбуття.

Сімейні смішинки.

(Дівчинка – мама читає молитву)

Боже, Отче, глянь на діти
На дрібненькі твої квіти.
Світи сонцем і зірками,
Над малими школярами
Дай їм сили і охоти
До науки, до роботи,
Чемність, квіти, серце гоже,
Пильність пташки дай нам, Боже!
Щоб росли всі здоровенькі,
На потіху батька й неньки.
Дух Святий най з ними буде,
Щоб зросли з них добрі люди.

  
Бабусю шануйте і дідуся!
Матусю любіть і тата!
Нехай родина дружня вся
Буде на радість завжди багата!

Вистава « Небесні світлячки»

Хай тішаться онуками бабуся і дід!
Хай татко та мама радіє дитині!
Хай буде, як дуб, могутній наш рід!
Хай злагода й мир панують в родині!

Бо без батьків чого ми в світі варті?
Без маминої ласки і тепла,
Без татової строгості і жарту
І без свого родинного тепла.

Допоки батько живий,
Доки мати жива,
Поспішаймо сказати
Найніжніші слова.
Рідна мамо, живи!
Рідний тату, живи!
Рідна бабцю, живи!
Рідний дідусю, живи!

Найдорожчі у світі – це ви!

фотографії. Екскурсія у Шевченківський гай.

відкритий урок.Ніколи не втрачай віри у свої сили. В. Сухомлинський. «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка».

Тема. Ніколи не втрачай віри у свої сили. В. Сухомлинський. «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка».
Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість В. Сухомлинського. Вчити орієнтуватися у структурі тексту, формувати уміння визначати головну думку твору, давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати їх вчинки та поведінку, висловлювати оцінні судження. Виховувати віру в свої сили.
1.     Організаційна частина.
Усміхнімось сонечку: «Здрастуй, золотаве!»
Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво.
Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла,
А ми гостям усміхнімось, побажаємо добра.
-         У мене є чарівна торбинка доброти. Ви повинні були записати свої добрі справи, які робили протягом тижня. Складемо їх у торбинку доброти. Чи можна її вже зав’язати?(Ні.) Людина ніколи не повинна зупинятись творити добро.
Девіз уроку: «Ніколи не втрачай віри у свої сили»
Вправа «Очікування»
-         Діти, чого очікуєте ви від уроку?
Знати:………….
Вміти:………….
Цінувати:…….- а що цінувати, ви визначите, якщо добре попрацюєте на уроці.
-         Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, що ви будете активними, дружними, будете виразно читати, творчо працювати, фантазувати.
2.     Мотивація навчальної діяльності. (слайди)
1слайд. Прочитай на одному диханні слова, які заховались у словах:
Посуд, весело, сервіз, другий, чудово, просторий, плями, план.

2слайд. Гра» Закінчи речення».
Я люблю читати оповідання, в якому…
Гарно жити на світі, коли …, …, …,… .
Добра людина та, яка…., …, …, ….
Справжній товариш той, хто…….  .
3.     Перевірка домашнього завдання.
-         Яку тему вивчаємо?
-         У давнину наш народ називали чудовим словом «добричі». Це тому, що дуже добрі й чуйні люди були наші предки: ні на кого не нападали, ні у кого нічого не відбирали, а навпаки, останнє віддавали. Були то справжні українці, творили тільки добро, жили у мирі та злагоді. Недарма у народі кажуть: «Добре там жити, де вміють дружити».
-         Який твір вивчали на минулому уроці? Хто його автор?
Читання окремими учнями. Запитання до них.
Гра «Посперечаймося».
-         Я говоритиму твердження, а ви відповідайте – так чи ні.
-         У Славка словник звичайний? (Ні)
-         З дитинства вивчив 10 слів?  (так)
-         Принесе відро води?  (Ні)
-         Друга виручить з біди?  (Ні)
-         Славі буде важко з нами?  (Так)
-         Знайомі й друзі люблять славу?  (ні)
-         Він залишиться один?  (Так і ні)
Гра «Мікрофон»
-         Що побажаєте Славі?
4.     Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Вікторина.
-         Послухайте ланцюжки слів. У яких творах зустрічались ці персонажі і предмети?
А) Полиці. Господар. Могутній богатир. Вогненна книга. (Спляча книга)
Б) Учитель, Віталик, Петрик. Вогнегривий кінь. ( Кінь утік).
В) Старий майстер, хлопчик, відбиток ноги.  (Який слід повинна залишити людина на землі?)
 Г) Горобчик, горобчиха, сонце, вогонь. (Горобчик і вогонь).
Д) Сергійко, Максим, Петро, квітка.  (Сергійкова квітка)
-  Хто автор цих чудових творів?
Виступ довідкового бюро.
1.     Василь Олександрович Сухомлинський народився 1918 року у с. Василівка на Кіровоградщині в бідній селянській родині. Батько працював  столяром, був освіченою і шанованою людиною в селі. У сімї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо стали вчителями. 32 роки вів він свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми ставали книгами. Для наймолодших створив понад 1500 казок, новел та легенд.
2.     У 1937 році успішно закінчує педагогічний інститут у Полтаві. Одержав диплом учителя української мови. Працював учителем, де і відкрився його талант. З-під його пера зявилося багато розповідей про ласкаве сонечко і мяку зелену травичку, працелюбних мурашок, веселого метелика, про дітей.
3.     У липні 1948 року був призначений директором Павлиської школи, якій віддав 22 роки життя.
4.     Прожив Василь Олександрович 52 роки, написавши понад 70 томів наукових праць. Останні слова були про школу: «Знову вересень…Дзвоник. Діти йдуть до школи, а я йду з життя…» 2 вересня його серце зупинилося. Він був доброю людиною і хотів, щоб його вихованці і всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили і поважали своїх батьків, свою рідну землю, свою Батьківщину.
Вчитель.  - Людина, - стверджував видатний педагог, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб залишити на землі слід вічний. Вічний слід залишив по собі Василь Олександрович Сухомлинський. Сьогодні ми ознайомимось з новими творами В. Сухомлинського, в яких він описує ситуації із шкільного життя.
Опрацювання твору «Як Павлик списав у Зіни задачу?»
Робота над заголовком.
-         Прочитайте назву твору і скажіть, чи можна передбачити, про кого він?
Чому так трапилось, що Павлик списав задачу?
Слухання. Завдання: - Де відбулися описані події? То чому Павлик списав у Зіни задачу?
Словникова робота. Зарано – рано, завчасно.
                                       Стурбований – схвильований,збентежений,знервований.
                                        Похнюпив – схилив.
Читання учнями: мовчки, повільно тихо, голосно швидко.
                                        Розвязати
                                       Почервонів
                                       Списувати
                                       Перевірити
                                       Наступною
Добір синонімів (стурбований), антонім (спокійний), фразеологізм (почервонів) пекти раків, горить, як мак.
Повторне читання вголос. – Назвіть головних і другорядних дійових осіб.
 Аналіз змісту.
-         Чому Павлик прийшов до школи стурбований?
-         Чому він не розвязав задачі?
-          З яким проханням він звернувся до Зіни? Що помітив у зошиті дівчинки? Чи сказав він про помилку? Поміркуйте, чому він так вчинив? 
-         Які оцінки отримали діти? Прочитайте, як Зіна і Павлик відреагували на них?
-         Які риси характеру проявилися у цьому вчинку? (обирають з карток: лінь, небажання самостійно працювати, нечесність, невдячність, непорядність)
-         Як далі можуть скластися стосунки Павлика і Зіни?
-         Чи знайома вам така ситуація? Чи потрапляли ви у таку ситуацію? Як з неї виходили?
Повторне мовчазне читання.
Завдання для 1 групи: - підготувати запитання до тексту.
Завдання для 2 групи: - підготуватись до читання в особах.
Завдання для 3 групи: - підготуватись до творчої інсценізації.
Складання плану оповідання: 1 і 2 групи – звичайний
                                                           3 – цитатний
Складання діалогу – Яка розмова могла відбутися між Зіною і Павликом на перерві?
-         Визначення жанру твору.
Робота з ілюстрацією до оповідання.
-         Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок  твору, який зобразив художник.
Гра  «Судді й адвокати».
Судді мають звинуватити героя твору, знайти його негативні риси. Адвокати – виправдати, знайти позитивне у вчинках.
Фізкультхвилинка. Рухи під мелодію пісні «Усмішка».
Опрацювання оповідання «Найкраща лінійка».
-         Як ви гадаєте, про що цей твір?

1.     Підготовка до самостійного читання.
Письмові                   праці
Найкращі                  лінійка
Ручної                        роботи
Кострубата                оцінки
Гладенька
-         Що спільного у словах кожної колонки? (прикметники, іменники)
-         Утворіть словосполучення, зєднавши слова 1 і 2колонок.
-         Який іменник поєднався з двома прикметниками?
-         Що означає слово «кострубата»? (З нерівною поверхнею, шорстка)
2.     Самостійне мовчазне читання з наступним тестуванням.
Тест. «Що з двох правильне?»
1.     Цей твір є…
А) казкою;  б) оповіданням.
2.     Микола й Роман були:
А) однокласниками;   б) сусідами.
3.     За письмові роботи найкращі оцінки у…
А) Романа;   б)Миколи.
4. Після уроку мови діти пішли…
А) у майстерню;   б)додому.
5. Найкраща лінійка вийшла у …
А)Миколи;   б) Романа
6. Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
А) йому було шкода залишати її в майстерні
Б) хотів показати, що і він може зробити щось найкраще.
Перевірка: 1-б, 2-а, 3-б, 4-а, 5-б, 6-б.
Повторне читання оповідання вголос.
-         Поспостерігайте за зміною настрою у хлопців.

4.     Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
-         Які уроки згадує автор? Що учні робили на кожному з них?
-         Яку оцінку отримав Роман за диктант?
-         Який настрій мали хлопці на уроках рідної мови?
-         Прочитайте, які лінійки вийшли у кожного з хлопців. Як вчитель оцінив їхні роботи?
-         Як змінився настрій у Миколи і Романа?
-         Які здібності виявили діти?
-         Що автор хотів показати своїм твором? Що схвалює? (не втрачати віри у свої сили).
-         Чи переживали ви подібні почуття? Що б вам хотілося робити краще?
5.     Добір антонімів з тексту до слів:
Ледарювати -        , гірше -          , найнижча -     , погано -    , запитує -      ,
Попереднього - … .
6.     Розвиток звязного мовлення.
-         Продовжіть оповідання кількома реченнями про те, як хлопці покращили свої оцінки з предметів, який у них не виходив.
Підсумок уроку.
Поміркуйте, що автор схвалює, а що засуджує у своїх творах. Від чого хоче застерегти читача? До чого заохочує? Які почуття викликав урок?
-         Отже, справжній друг завжди поруч. Він допоможе, порадить, виручить, підтримає і словом , і ділом, поділиться всім, розділить радість і смуток. Тож тримайте свою душу відкритою для добра, щастя, любові і тоді ви відчуєте, яке прекрасне життя. А зараз візьміть сердечка і запишіть якості справжнього друга і покладіть у чарівну торбинку. Чи можна тепер її завязати? (Ні). Скільки має прожити людина, стільки і повинна поповнювати свою торбинку доброти.
-         Чи справдились ваші очікування від уроку? А вам бажаю ніколи не втрачати віри у свої сили.
Домашнє завдання. Виразно читати в особах –для  учнів сер. рівня.
Для сильних – придумати продовження оповідання.
Гра «Чарівна паличка». (Діти стають у коло. Передають паличку один одному і бажають щось хороше).